Results of the AMC-10

The Chesapeake Math Program (CMP) is pleased to announce our high performers in the American Math Competitions for students in tenth grade (and below).

CMP administers the UMBC sitting of the AMC/AIME/USAMO exams, and also works with the Montgomery College Administration. Some CMP students take the AMC exams at their schools or through the Howard County GT program (Old Cedar Lane). Results here are only for CMP students. I did full intramural awards CMP students at the UMBC and Montgomery College administrations, since I receive full results for those, and I’ve noted intramural awards for a few other schools, using scores posted at the AMC site (which means I only have results for students who won honors, as only those are listed) or that students gave me. In such cases, I’ve only included awards for CMP students at those schools, so if someone goes to that school but doesn’t participate in the CMP, they won’t appear. Students are listed according to their school rather than where they took the AMC.

DISTINGUISHED NATIONAL HONORS, top 1% in the country, listed by rank

AMC-10A

Jason Lee, Roberto Clemente Middle School, grade 8
Kevin Qian, Takoma Park Middle School, grade 8
Tom Luo, Burleigh Manor Middle School, grade 8

AMC-10B

Jason Lee, Roberto Clemente Middle School, grade 8
Siang Tseng, Centennial High School, grade 10
Kevin Qian, Takoma Park Middle School (AACC), grade 8
Jeremy Dy, Park School, grade 10

NATIONAL HONORS, top 2.5% of the country, listed by rank

AMC-10A

Anson Berns, Takoma Park Middle School, grade 8

AMC-10B

Michael Daio, Burleigh Manor Middle School, grade 8
Hanmin (Emma) Qian, Centennial High School, grade 10
Haydn Gwyn, Takoma Park Middle School, grade 8
Anson Berns, Takoma Park Middle School, grade 8

CERTIFICATES OF ACHIEVEMENT

Students in grade 8 or below who did exceptionally well on the AMC-10 receive a Certificate of Achievement from the national office.

AMC-10A

Jason Lee, Roberto Clemente Middle School, grade 8
Kevin Qian, Takoma Park Middle School, grade 8
Tom Luo, Burleigh Manor Middle School, grade 8
Anson Berns, Takoma Park Middle School, grade 8
Yoshi Saito, Burleigh Manor Middle School, grade 8
Michael Daio, Burleigh Manor Middle School, grade 8
Alex Duh, Gilman School, grade 8
Michelle Kim, College Park Academy, grade 8
Sean Power, homeschool, grade 5
Daniel Yuan, Glenarden Woods Elementary School, grade 5
Leo He, Takoma Park Middle School, grade 8
Haydn Gwyn, Takoma Park Middle School, grade 8
Andrew Chen, Lime Kiln Middle School, grade 6
Nadine Meister, Burleighddle School, grade 7
Eva Quittman, homeschool, grade 8

AMC-10B

Jason Lee, Roberto Clemente Middle School, grade 8
Kevin Qian, Takoma Park Middle School, grade 8
Michael Daio, Burleigh Manor Middle School, grade 8
Haydn Gwyn, Takoma Park Middle School, grade 8
Anson Berns, Takoma Park Middle School, grade 8
Yoshi Saito, Burleigh Manor Middle School, grade 8
Alex Duh, Gilman School, grade 8
Nadine Meister, Burleigh Manor Middle School, grade 7
Eva Quittman, homeschool, grade 7
Tyler Yup, Parkville Middle School, grade 6
Julia Yang, Yang Academy, grade 8

AMC-10 AWARDS BY SCHOOL (for students in the CMP)

UMBC/CHESAPEAKE MATH PROGRAM

AMC-10A

Gold winner: Michelle Kim, College Park Academy, grade 8
Silver winner (tie): Sean Power, homeschool, grade 5
Silver winner (tie): Daniel Yuan, Glenarden Woods ES, grade 5
Bronze winner: Luke Basom, homeschool, grade 10
Honorable mention: Andrew Chen, Lime Kiln MS, grade 6
Honorable mention: Shresta Bangaru, unknown, grade 8

AMC-10B

Gold winner: Jason Lee, Roberto Clemente Middle School, grade 8
Silver Winner: Siang Tseng, Centennial High School, grade 10
Bronze winner: Hanmin (Emma) Qian, Centennial High School, grade 10
Honorable mention: Haydn Gwyn, Takoma Park Middle School, grade 8
Honorable mention: Anson Berns, Takoma Park Middle School, grade 8

BURLEIGH MANOR MS (through Old Cedar Lane)

Since I worked with the Burleigh Manor MathCounts team last year, I’m including their details.

AMC-10A

Gold winner: Thomas Luo, grade 8, top 1% (Distinguished National Honors)
Silver winner: Yoshi Saito, grade 8, top 2.5% (National Honors)
Bronze winner: Michael Daio, grade 8, top 5% (Achievement Honors)
Honorable Mention: Nadine Meister, grade 7, top 17% (Achievement Honors)

AMC-10B

Gold winner: Michael Daio, grade 8, top 2.5% (National Honors)
Silver winner: Yoshi Saito, grade 8, top 2.5% (National Honors)
Bronze winner: Nadine Meister, grade 7, top 10% (Achievement Honors)

OTHER SCHOOLS (CMP students)

Gold winner, 10A: Jason Lee, Roberto Clemente MS (Distinguished Honors), grade 8
Gold winner 10A, Chesapeake Science Point PCS: David Kravets (National Honors), grade 10
Gold winner, Park School, 10B: Jeremy Dy (Distinguished Honors), grade 10
Gold winner 10B, Anne Arundel Community College: Kevin Qian, (Distinguished Honors), grade 8
Silver winner (I think), Gilman School, 10A: Alex Duh, (Achievement Honors), grade 8

INTRAMURAL AWARDS, CMP STUDENTS (UMBC/MC only)

Commendations are in addition to the students in the top 1% or 2.5% already listed above.

AMC-10 A

Students in top 2.5-15%

First: Luke Basom, homeschool, grade 10
Second: Andrew Chen, Lime Kiln Middle School, grade 6
Third: Shresta Bangaru, unknown, grade 8

Students in the top 16-30%

First (tie): Calvin Reedy, homeschool, grade 10
First (tie): Eva Quittman, homeschool, grade 7
Second (tie): Jeffrey Tong, Pointers Run Elementary School, grade 5
Second (tie): Julia Yang, the Yang Academy, grade 8
Third (tie): Uma Phatak, Patapsco Middle school, grade 8
Third (tie): Tyler Yup, Parkville Middle School, grade 8

Students in the top 31-40%

First (tie): Nathan Daly, homeschool, grade 9
First (tie): Caitlyn Gardiner, homeschool, grade 7
First (tie): Alison Qui, Pine Grove Middle School, grade 8
Second: Mira Subramanian, homeschool, grade 8
Third: Samuel Chan, homeschool, grade 10

AMC-10 B

Students in top 2.5-15%

First: Frank Kou, Centennial High School, grade 10
Second (tie): Angela Zhu, Centennial High School, grade 10
Third: Justin Baek, Oakdale High School, grade 10

Students in top 16-30%

First: Eva Quittman, homeschool, grade 7
Second: Tyler Yup, Parkville Middle School, grade 8
Third (tie): Luke Basom, homeschool, grade 10
Third (tie): Nathan Daly, homeschool, grade 9
Third (tie): Anupama Phatak, Mount Hebron High School, grade 9
Third (tie): Julia Yang, Yang Academy, grade 8
Fourth: Calvin Reedy, homeschool, grade 10
Honorable mention: Carissa Wu, Winston Churchill High School, grade 9
Honorable mention: Faith Mindy Burton, Eastern Middle School, grade 8

Students in top 31-39%

First (tie): Leo He, Takoma Park Middle School, grade 7
First (tie): Jeffrey Tong, Pointers Run Elementary School, grade 5
Second: Caitlyn Gardiner, homeschool, grade 7

Additional UMBC/CMP commendations on the AMC-10

Aaron Basom, homeschool, grade 9
Teresa Thoundayil, St. Pius X Regional School, grade 7
Alia Siddiqui, homeschool grade 9, AMC-10A
Hyung Joon Jang, Eleanor Roosevelt High School, grade 9 AMC-10B
Ananya Dode, Broad Run High School, grade 9 (check HS name) AMC-10B
Ketaki Kulkarni, Loudoun County High School, grade 9 AMC-10B

School Awards

The AMC site doesn’t list school awards for the AMC-10, so it isn’t possible to give a school ranking. For the AMC-12, a school with 400 points or above places on the Honor Roll and a school in the range 300-399 points places on the Merit Roll. Here are the comparable UMBC/MC stats for the AMC-10.

424.5, Montgomery College, AMC-10B: (60 students)
396.0, UMBC/CMP, AMC-10B (27 students)
307.5, UMBC/CMP, AMC-10A (18 students)
294.0, Montgomery College, AMC-10A: (31 students)